החזון

עמותת יד רחל מובילה בפיתוח והפעלת תוכניות טיפוליות חינוכיות למשפחות ולילדים במצבי סיכון, המאפשרות להם להתמודד ביתר הצלחה עם אתגרי החיים.

משימה מרכזית

הפעלת מסגרות טפוליות קבועות ויציבות עבור משפחות הורים וילדים בסיכון המתמודדים עם קשיים שונים במערכת המשפחתית על מנת לאפשר שגרת חיים מיטיבה ויציבה.

זאת באמצעות:

 • עבודה מערכתית עם הגורמים המטפלים בקהילה
 • עבודה מתוך תפיסה טיפולית דינמית ממוקדת שינוי ומבוססת נתונים
 • בניית תכנית טיפולית המותאמת לצרכי המשפחה כולה
 • ראיית המסגרת והיחסים הנוצרים בתוכה בין הצוות למטופלים ככלי טיפולי מרכזי (סוציו-תרפיה)
 • מחקר פיתוח והדרכה בתחום משפחות הורים וילדים בסיכון
 • לכל עובד בארגון יש דמות ו/או פורום שמדריך ומחזיק את עבודתו המקצועית
 • דאגה לרווחת העובד ודגש על תחושת שייכות ארגונית

מטרות הארגון

 • להקטין את מצבי הסיכון של הילדים ובני המשפחות
 • חיזוק הכוחות המשפחתיים על מנת להקטין את הצורך בהוצאה חוץ ביתית
 • יצירת והפעלת מענים הולמים לצרכי הילדים ומשפחותיהם
 • מחקר פיתוח והדרכה של תכניות עדכניות לטיפול בילדים ונוער בסיכון ומשפחותיהם

הקוד האתי של יד רחל

 • ראייה וגישה טיפולית הוליסטית
 • מקצועיות ומצוינות
 • קשר ערכי מדריך/מטפל- ילד
 • כבוד לזולת בכל גיל, מין ודת
 • שמירה על כבוד וחיסיון המשפחות והילדים המטופלים
 • עבודת צוות איכותית
 • מובילות וחדשנות בתוכניות הטיפוליות- חינוכיות
 • הצנע לכת
 • למידה ושיפור מתמיד תוך מעקב, מדידה והערכה
 • התנהלות שקופה ואחראית ע"פ קובץ נהלים מסודר

 

מייסדות

עמותת יד רחל נוסדה בשנת 1983 ע"י שלוש נשות חינוך וטיפול שעלו לארץ מצרפת וספרד בתחילת שנות ה-70. הן רצו להעניק לילדי שכונת הקטמונים בירושלים את אותה רמת חינוך אותה היו רוצות עבור ילדיהן ונכדיהן

גב' מישלין טרבס ז"ל: אישה אצילית וענוה, הכירה בחשיבות של חינוך וטיפול בילדי שכונת הקטמונים והקדישה מזמנה ומכספה לעשייה לתושבי השכונה. אופייה הייחודי התבטא בחכמה, חריצות, שקט נפשי, מסירות ואהבה אין סופית לילדים, אהבה המורגשת עד היום עם כניסת הילדים למרכזי יד רחל. גב' טרבס נתנה במשך השנים למאות ילדים את התקווה להזדמנות שווה, ואת היכולת לממש את עצמם ולהבטיח את עתידם האישי, המשפחתי והמקצועי.

גב' מרלן גרבלר ז"ל: עלתה לארץ בגיל 24 והציבה לעצמה חזון חברתי- שכל ילד יקבל את הזדמנויות החיים להן זכתה. לשם כך, הקימה את עמותת יד רחל ע"ש אמה – רחל. במשך עשרים שנה הפכה שכונת הקטמונים בירושלים להיות השכונה שלה, היא הקנתה לכל הסובבים את ערכי אהבת האדם, ואת המאמץ לגלות את הטוב שבכל אדם.

גב' לילי וויל: שימשה כיו"ר יד רחל למעלה מ-25 שנה. לילי מרגישה שזו זכות להעלות את איכות החיים של האחר. את שמחת החיים שלה ואהבתה לאסתטיקה אפשר לראות במבני יד רחל שהקימה ברחבי הארץ. היא הקדישה את חייה  לפעילות למען הזולת, כאשר עמותת יד רחל היא רק אחד מהפרויקטים שהקימה במהלך חייה.

דבר המנכ"ל 

חברים ושותפים יקרים,

אל בית היתומים של יאנוש קרוצ'אק הגיעו ילדים מעולם עני וקשוח, שהביאו עמם הרבה חרדות, פחדים וחשדנות.

הוא לא היפנה אותם למורי עזר, למורות טיפוליות, לפסיכולוגים או לחינוך מיוחד, אלא לקח על עצמו את המשימה להחזיר להם את אשר נגזל מהם באמצעות מה שכינה: "אהבה פדגוגית". "אהבה פדגוגית" מושגת לפי קורצ'אק כאשר המבוגר מכובד בעיני הילדים, כאשר רמתו הרוחנית גבוהה, כאשר הוא מהווה עבורם דגם לחיקוי ונותן דוגמה אישית לכל מה שהוא מבקש מהם, כאשר הוא נמנע מלהשתמש בסמכות כפייתית, מתייחס בכבוד לילדים, מחנכם לעצמאות, מבטיח להם שמחת חיים בצד משענת והנאה בתחום האינטלקטואלי.

אני גאה  לעמוד זה כבר למעלה משני  מעשור בראש עמותת יד רחל, עמותה אשר שמה לנגד עינה  לאפשר לכל ילד וילדה לממש את עצמו ואת זכותו לגדול אהוב, מוגן. הקמנו מסגרות טיפוליות חינוכיות  המעניקות טיפול מותאם לצרכי הילד ומשפחתו. מסגרות המאפשרות לילדים שלנו לממש את עצמם ואת זכותם לגדול אהוב ומוגן, במשפחה מיטיבה. ליצור סביבה המכבדת את הילד ומשפחתו. סביבה בה הטיפול והחינוך קשורים באסוציאציה חיובית.

מידי שנה אנו מטפלים ונותנים מענה לכ-2500 מוטבים ברחבי הארץ.

בשנים האחרונות באמצעות תוכניות מחקר ופתוח שלנו , פתחנו את פרויקט  מטמון- מערך טיפול ממוקד ומבוסס נתונים. מיחשוב המערך הטיפולי הבודק את אפקטיביות הטיפולים הניתנים במסגרת תוכניות יד רחל השונות.

בניית שותפויות היא עקרון מנחה ומרכזי בעבודתה של יד רחל, שותפויות המתבססות על איגום של ידע ניסיון ומחויבות. שותפויות המאפשרות הרחבה של תכניות יד רחל והשגת השפעה משמעותית יותר. הערך המוסף שלנו – אנו חולקים ניסיון ידע מקצועי שצברנו במהלך השנים במטרה למקסם את המשאבים המשותפים ולקדם תכניות יד רחל. אנו מציעים תכנון פתוח דיווח שוטף מעקב והערכה, מינוף מימון ציבורי/ממשלתי ,תוך שימת דגש על תהליכים שקופים ואחריות חברתית.

חרטנו על דגלינו ערכי מצוינות מסירות חדשנות, כבוד, מקצועיות, שקיפות וצניעות ומשפחתיות.

את הטיפול המסור וההישגים להם זכינו אני זוקפת לזכות הצוות המסור שעובד לצידי וההנהלה

הצטרפו אלינו

במחויבות לסייע לילדים להצליח למרות המצוקה החברתית כלכלית אליה הם נולדו ובה הם גדלים.

במאמץ לתת  לכל ילד הזקוק לכך סיוע מכסימלי.

בהרחבת השירות לילדים נוספים.

בשם הילדים אני מזמינה אתכם לבקר באתר שלנו וקוראת לכם לבוא להיות שותפים לעשיה למען ילדי ישראל ולהבטיח להם עתיד טוב יותר.

בברכה,

שרה ווייל, מנכ"ל

saram@yadr.org.il

דבר היו"ר

בשנת 2007 נחשפתי לראשונה לעמותת יד רחל ולפעילותה. הוקסמתי מאנשי העמותה הפועלים תוך נתינה ללא תנאי, תחושת אחריות, מסירות אין קץ ודאגה לכל ילד וילדה. החברה הישראלית היא חברה מורכבת, מגוונת ועתירת אתגרים. בתוכנו חיים מאות אלפי ילדים שנולדו לתוך מציאות קשה של אלימות, הזנחה וייאוש.

יד רחל מובילה בפיתוח והפעלת תוכניות טיפוליות חינוכיות לילדים במצבי סיכון ומשפחותיהם שיאפשרו להם להתמודד בהצלחה עם אתגרי החיים. בכך תרומתנו הצנועה לחברה בישראל שכולנו תקווה שתהיה מקור גאווה לכולם. לפעילות שלנו שותפים רבים: משרדי הרווחה, החינוך והרשויות המקומיות, קרנות רבות וגורמים פרטיים רבים בארץ ובעולם. ללא הסיוע ושיתוף הפעולה לו אנו זוכים לא ניתן לקיים פעילות חיונית זו. יד רחל פועלת ביעילות, בצנעה וברמת השקיפות והביקורת מהגבוהות ביותר. הצורך בפעילות שלנו גבוה משמעותית מהיכולת שלנו לספק מענה. אני מזמין אתכם להכיר את פעילותינו ולסייע לנו ככל שתוכלו, סיוע שבלעדיו לא נוכל להמשיך ואף להרחיב את הקשר המשמעותי עם המשפחות והילדים שכה זקוקים לנו. ביחד נספק למשפחות וילדי יד רחל בית בטוח ועתיד טוב יותר.

אילן ברעם, יו"ר העמותה

Ilan.baram@gmail.com

 

?How to donate

By cheque:

payable to Yad Rachel. The cheque may be mailed to:
Yad Rachel
30 Rashbag St. P.O.B. 8039
Jerusalem 91080
Israel

By bank transfer

U-bank, bank no. 26, SWIFT code: FIRBILITXXX
Account no. 380377; account name: Yad Rachel;
Branch no. 282; Keren Hayesod St. 32, Jerusalem, Israel
IBAN: IL370262880000000380377

For a tax deductible donation in the U.S.:

A cheque may be sent to the PEF Israel Endowment Funds, 317 Madison Avenue; Suite 607; New York, NY 10017.
On the memo line of your cheque, please suggest that your gift be directed to YAD RACHEL EDUCATIONAL CENTER

By credit card:

 you can donate in NIS only: Click here

If your donation does not go through, feel free to call: +972525950550 or email info@yadr.org.il and we will assist you.

In the name of the children & families and my name we thank you

Best

Sara Weil

English website coming soon