עמותת יד רחל נוסדה בשנת 1983 ע"י שלוש נשות חינוך וטיפול שעלו לארץ מצרפת וספרד בתחילת שנות ה-70. הן רצו להעניק לילדי שכונת הקטמונים בירושלים את אותה רמת חינוך אותה היו רוצות עבור ילדיהן ונכדיהן.

גב' מישלין טרבס ז"ל: אישה אצילית וענוה, הכירה בחשיבות של חינוך וטיפול בילדי שכונת הקטמונים והקדישה מזמנה ומכספה לעשייה לתושבי השכונה. אופייה הייחודי התבטא בחכמה, חריצות, שקט נפשי, מסירות ואהבה אין סופית לילדים, אהבה המורגשת עד היום עם כניסת הילדים למרכזי יד רחל. גב' טרבס נתנה במשך השנים למאות ילדים את התקווה להזדמנות שווה, ואת היכולת לממש את עצמם ולהבטיח את עתידם האישי, המשפחתי והמקצועי.

גב' מרלן גרבלר ז"ל: עלתה לארץ בגיל 24 והציבה לעצמה חזון חברתי- שכל ילד יקבל את הזדמנויות החיים להן זכתה. לשם כך, הקימה את עמותת יד רחל ע"ש אמה – רחל. במשך עשרים שנה הפכה שכונת הקטמונים בירושלים להיות השכונה שלה, היא הקנתה לכל הסובבים את ערכי אהבת האדם, ואת המאמץ לגלות את הטוב שבכל אדם.

גב' לילי וויל: שימשה כיו"ר יד רחל למעלה מ-25 שנה. לילי מרגישה שזו זכות להעלות את איכות החיים של האחר. את שמחת החיים שלה ואהבתה לאסתטיקה אפשר לראות במבני יד רחל שהקימה ברחבי הארץ. היא הקדישה את חייה  לפעילות למען הזולת, כאשר עמותת יד רחל היא רק אחד מהפרויקטים שהקימה במהלך חייה.